Asansör Montajı Nasıl Yapılır

Çok katlı yapılarda hızlı ve konforlu hareket edebilmeyi sağlayan asansör özellikle de son dönemde gökdelen ve benzeri yapılar da olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Asansör kurulumu için hizmet veren birçok firma bulunduğu gibi asansör modelleri de yapının kullanım amacına uygun olarak belirlenmektedir. Asansör kurulumu yapılmadan önce yapının genel görünümünde asansör kuyusu temel üzerine inşa edilmelidir. Asansör bu kuyuya montajı yapılarak tesis edilir ve yapı için kullanılmaya başlanabilir. Asansör montajı ve asansör kurulumu ancak yapının asansör için uygun olup olmadığı değerlendirilerek sonradan kurulabilir.

Asansör oldukça kontrollü bir şekilde tasarlanan ve her parçası tek tek gözden geçirilerek teknik ve kullanım açısından hiçbir problem olmadığını ispatlandıktan sonra montajı gerçekleştirilebilecek bir üründür. Bu nedenle de kaliteli bir işçilik asansör kurulumu için şarttır. Aksi takdirde bilinçsizce kurulumu yapılmış asansörler insan hayatına mal olacak sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Asansör montajı yapan firmalar gerekli kurumlardan resmi belgeleri almalı ve gerekli standartlarına uygun ürünler ile asansör montajı gerçekleştirilmelidir.

Asansör motoru, kabini ve butonu hepsi belirli bir standarda göre üretilerek fabrika ortamında üretildikten sonra asansör yönetmeliğine uygun bir şekilde montajlanmaktadır. Buna göre son kontroller yapılarak asansör kullanıma hazır hale getirilir ve herhangi bir aksaklık meydana geldiğinde veya eksik bir parça bulunduğunda asansör kullanım hüvviyeti kazanamaz.